Azotyny w akwarium – jak się pozbyć?

Sprawdzanie jakości wody akwariowej możemy podzielić na kilka segmentów, a w tym m.in. te najważniejsze, czyli wartość pH, twardość węglanowa oraz poziom azotynów. Nad tymi ostatnimi postanowiliśmy rozprawić się w rozwinięciu dzisiejszej publikacji w naszym serwisie.

Jak zmniejszyć azotyny w akwarium?

Azotyny to grupa związków chemicznych, które powstają w wyniku rozkładu wydalin ryb. Jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie, azotyny mogą skutecznie blokować procesy oddychania naszych podopiecznych. W zbiornikach akwariowych za rozkład tych niebezpiecznych substancji odpowiadają tzw. bakterie denitryfikacyjne, które rozkładają azotyny w nieco mniej agresywne azotany.

To na ile możemy liczyć na wsparcie ze strony bakterii zależy głównie od ilości ryb w akwarium i pokarmu jaki im podajemy. Działanie bakterii denitryfikacyjnych mogą blokować jeszcze inne czynniki, które zanieczyszczają wodę, a w tym padłe ryby, które nie zostały odpowiednio wcześnie usunięte przez akwarystę ze zbiornika i wiele innych. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się sprawdzanie poziomu azotynów. Pomiary najlepiej wykonywać w połowie drogi między wymianami wody, czyli jeśli wodę wymieniamy 2 raz w tygodniu, to najlepsze wyniki uzyskamy sprawdzając wodę pod koniec pierwszego tygodnia.

Wyniki azotynów w wodzie akwariowej. Czy masz się już czego obawiać?

  • od 0 do 0,1 mg/litr wody: nie masz się czego obawiać. Możesz regularnie podmieniać wodę bez obawy o kondycję ryb.
  • ok. 0,3 mg/ litr wody: woda jest już dość solidnie zanieczyszczona. Zastanów się czy podmieniasz wodę regularnie i czy w akwarium nie zalegają odchody ryb. Powinieneś oczyścić podłoże z wydalin i ewentualnie skorzystać ze środków wzbogacających wodę o bakterie nitryfikacyjne.
  • ok. 0,5 mg/ litr wody: wymień 30 % wody w zbiorniku, ponieważ warunki są bardzo trudne. Dodanie świeżej wody pozwoli chwilowo zbić poziom azotynów. Rozejrzyj się po zbiorniku, czy nie ma w nim martwej ryby. Przyjrzyj się czy filtr pracuje poprawnie i zastanów się czy rybki nie są zbytnio przekarmiane. Zanim rozpoznasz problem, możesz nieco mniej obficie dokarmiać podopiecznych.
  • ok. 1 mg/ litr wody lub więcej: prawdopodobnie zanim zrobiłeś już test, wiesz, że coś nie jest tak jak być powinno. Tak wysokie stężenie zagraża wyraźnie zdrowiu ryb, a woda o takim poziomie azotynów powinna być podmieniona w 50 %. Sprawdzaj regularnie poziom azotynów przez kolejnych kilka dni. Zadbaj o porządek na podłożu, oczyść je z odchodów, a część ryb oddaj do sklepu akwarystycznego. Koniecznie znajdź przyczynę problemu.

Najpopularniejsze przyczyny wysokiego stężenia azotynów w wodzie:

  1. Być może stosowałeś silne środki chemiczne do zwalczania popularnych chorób akwariowych. Leki powodują dość duże spustoszenie wśród bakterii, także tych pożytecznych.
  2. Filtr nie pracuje prawidłowo. Być może uległ awarii.
  3. Masz zbyt dużo ryb lub podajesz im zbyt dużo pokarmu (zdecydowanie najczęstszy powód).

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *