Sprawdzanie jakości wody akwariowej możemy podzielić na kilka segmentów, a w tym m.in. te najważniejsze, czyli wartość pH, twardość węglanowa oraz poziom azotynów. Nad tymi ostatnimi postanowiliśmy rozprawić się w rozwinięciu dzisiejszej publikacji w naszym serwisie.
Jak zmniejszyć azotyny w akwarium?
Azotyny to grupa związków chemicznych, które powstają w wyniku rozkładu wydalin ryb. Jeśli ich stężenie jest zbyt wysokie, azotyny mogą skutecznie blokować procesy oddychania naszych podopiecznych. W zbiornikach akwariowych za rozkład tych niebezpiecznych substancji odpowiadają tzw. bakterie denitryfikacyjne, które rozkładają azotyny w nieco mniej agresywne azotany.
To na ile możemy liczyć na wsparcie ze strony bakterii zależy głównie od ilości ryb w akwarium i pokarmu jaki im podajemy. Działanie bakterii denitryfikacyjnych mogą blokować jeszcze inne czynniki, które zanieczyszczają wodę, a w tym padłe ryby, które nie zostały odpowiednio wcześnie usunięte przez akwarystę ze zbiornika i wiele innych. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się sprawdzanie poziomu azotynów. Pomiary najlepiej wykonywać w połowie drogi między wymianami wody, czyli jeśli wodę wymieniamy 2 raz w tygodniu, to najlepsze wyniki uzyskamy sprawdzając wodę pod koniec pierwszego tygodnia.
Wyniki azotynów w wodzie akwariowej. Czy masz się już czego obawiać?
- od 0 do 0,1 mg/litr wody: nie masz się czego obawiać. Możesz regularnie podmieniać wodę bez obawy o kondycję ryb.
- ok. 0,3 mg/ litr wody: woda jest już dość solidnie zanieczyszczona. Zastanów się czy podmieniasz wodę regularnie i czy w akwarium nie zalegają odchody ryb. Powinieneś oczyścić podłoże z wydalin i ewentualnie skorzystać ze środków wzbogacających wodę o bakterie nitryfikacyjne.
- ok. 0,5 mg/ litr wody: wymień 30 % wody w zbiorniku, ponieważ warunki są bardzo trudne. Dodanie świeżej wody pozwoli chwilowo zbić poziom azotynów. Rozejrzyj się po zbiorniku, czy nie ma w nim martwej ryby. Przyjrzyj się czy filtr pracuje poprawnie i zastanów się czy rybki nie są zbytnio przekarmiane. Zanim rozpoznasz problem, możesz nieco mniej obficie dokarmiać podopiecznych.
- ok. 1 mg/ litr wody lub więcej: prawdopodobnie zanim zrobiłeś już test, wiesz, że coś nie jest tak jak być powinno. Tak wysokie stężenie zagraża wyraźnie zdrowiu ryb, a woda o takim poziomie azotynów powinna być podmieniona w 50 %. Sprawdzaj regularnie poziom azotynów przez kolejnych kilka dni. Zadbaj o porządek na podłożu, oczyść je z odchodów, a część ryb oddaj do sklepu akwarystycznego. Koniecznie znajdź przyczynę problemu.
Najpopularniejsze przyczyny wysokiego stężenia azotynów w wodzie:
- Być może stosowałeś silne środki chemiczne do zwalczania popularnych chorób akwariowych. Leki powodują dość duże spustoszenie wśród bakterii, także tych pożytecznych.
- Filtr nie pracuje prawidłowo. Być może uległ awarii.
- Masz zbyt dużo ryb lub podajesz im zbyt dużo pokarmu (zdecydowanie najczęstszy powód).
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.