Ryby łaźcowate

Łaźcowate to kolejna, liczna rodzina ryb, której osobniki są częstymi mieszkańcami domowych akwariów słodkowodnych. Nazwa „łaźcowate” pochodzi do rybki, występującej w wodach Indii – łaźca, który w razie potrzeby wychodzi na ląd w poszukiwaniu lepszego zbiornika do życia.

Ryby łaźcowate – rodzaje

Charakterystyczne dla gatunków z tej rodziny jest posiadanie narządu, umożliwiającego oddychanie powietrzem atmosferycznym, tj. labirynt. Dzięki niemu są w stanie przetrzymać nawet najtrudniejsze warunki w nagrzanych od słońca i ubogich w tlen wodach. Najpopularniejszym przedstawicielem łaźcowatych w akwarystyce słodkowodnej jest bojownik syjamski.

Naturalne środowisko łaźcowatych

W naturalnym środowisku spotkamy je w zbiornikach południowo-wschodniej Azji, także w Afryce Południowej i Środkowej. Łaźcowate żywią się przede wszystkim drobnymi zwierzętami wodnymi oraz częściowo także roślinami. Wszystkie gatunki są jajorodne; młode wylęgają się po kilku dniach. U niektórych gatunków młodymi przez pewien czas opiekuje się ojciec. Narybek jest bardzo drobny i dość trudny w chowie.

Ryby z rodziny łaźcowatych to jedne z pierwszych jakie trafiły do europejskich akwariów (pierwszą rybką z tej rodziny sprowadzoną do Europy w 1869r. był wielkopłetw wspaniały)  zaraz obok karasia złotego.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *