Ryby pielęgnicowate

Pielęgnicowate to jedna z największych rodzin ryb słono i słodkowodnych, która swoim zasięgiem obejmuje dzisiaj blisko dwa tysiące różnych gatunków. Większość pielęgnicowatych to rybki o dość dużych głowach, często zaostrzonych płetwach grzbietowych i odbytowych.

Pielęgnicowate ryby akwariowe

Większość z nich posiada także dobrze rozwinięte płetwy ogonowe. Wiele gatunków charakteryzuje się pięknym ubarwieniem. Są stosunkowo duże w porównaniu do innych mieszkańców słodkowodnych akwariów i osiągają nawet do 25 cm długości.

Ciała ryb z rodziny pielęgnicowatych są zazwyczaj bocznie spłaszczone i wydłużone. Wspólną cechą charakterystyczną dla wszystkich jest dość dobrze rozwinięty rozpłód. Pielęgnicowate uchodzą za prawdopodobnie najinteligentniejszą rodzinę ryb, z którą spotykają się akwaryści w swoich zbiornikach. Najpopularniejszym przedstawicielem w akwarystyce słodkowodnej jest skalar.

Pochodzenie i warunki hodowlane pielęgnicowatych

Pielęgnicowate zasiedlają głównie w wodach obu Ameryk oraz części Afryki. Mało popularne w części azjatyckiej, tam spotkać je można przede wszystkim na terenie Indii.

Są zazwyczaj drapieżnikami, choć część gatunków jest także roślinożercami (część jest zarówno roślinożercami jak i drapieżnikami). Pielęgnicowate to ryby jajorodne, które opiekują się swoim potomstwem. U części gatunków wartę sprawują rodzice, chociaż są od tego wyjątki. Niektóre z nich inkubują ikrę w pyskach, gdzie schronienia szuka także jeszcze młody narybek.

Pielęgnicowate to wymagający mieszkańcy akwariów. Do prawidłowego rozwoju niezbędny będzie duże akwarium o stabilnych warunkach środowiskowych. Część z nich jest gatunkami terytorialnymi, dlatego trzymanie kilku samców w jednym zbiorniku może sprawiać pewien kłopot (chyba, że akwarium jest odpowiednio duże). Rozmnażanie w sztucznych warunkach jest dość trudne i wymaga doświadczenia ze strony hodowcy. Niełatwo o zestawienie par.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *