Schładzanie wody w akwarium jest właściwie obowiązkom zajęciem podczas letnich upałów. Woda w zbiorniku niebezpiecznie podnosi się, a Ty nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Jest kilka sprawdzonych sposobów na oziębienie wody. Od czego zacząć?
Jaką wodę wlać do akwarium?
Wystarczy Ci prawdopodobnie mała podmiana wody. 10-20% całego litrażu z temperaturą obniżoną o kilka stopni skutecznie pozwoli Ci odpocząć od spoglądania co 5 min na termometr. Problem pojawia się, jeśli temperatura szybko wraca. Nie możesz przecież robić podmiany kilka razy dziennie, ponieważ spowodujesz silny uszczerbek naturalnej flory bakteryjnej, a wtedy o wysyp glonów nietrudno.
Jak wykorzystać lód?
Skuteczniejszą techniką wydaje się użycie lodu. Ten możesz umieścić w butelce, plastikowym woreczku lub w dowolnym innym naczyniu, które będziesz mógł zanurzyć w wodzie. Pamiętaj jednak, aby podczas schładzania wody w ten sposób zwiększyć wydajność przepustowości deszczowni, filtru lub czegokolwiek innego co wprawia ruch wodę w Twoim zbiorniku. Dotyczy to szczególnie małych akwariów, w których rybkom trudno będzie oddalić się od źródła chłodnej wody, zanim na rozejdzie się po całym zbiorniku. Możesz pomagać sobie ręką, odganiając rybki od zmrożonej butelki. Obserwuj przy tym cały czas temperaturę, ponieważ ta może ulec zbyt gwałtownej zmianie.
A może coś bardziej zaawansowanego?
Jednym z coraz popularniejszych metod jest własnoręczna instalacja wentylatorów, które nieprzerwanie tłoczą powietrze na powierzchnię wody, ułatwiając jej parowanie. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał ją stosunkowo często uzupełniać, a sam montaż coolerów także nie należy do łatwych.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.