Ryby z rodziny ciernikowatych

Ciernikowate to gatunek ryb, które dość wyraźnie różnią się od siebie budową ciała. Zazwyczaj są osobnikami o niewielkich rozmiarach, o ciele zazwyczaj pozbawionym łusek. U części ciernikowatych na bocznych częściach występują rzędami drobne tarczki kostne.

To co charakterystyczne u gatunków z tej rodziny to wyróżniająca się, zbudowana z kolców płetwa grzbietowa oraz stożkowaty pysk z drobnymi zębami, podobnie jak u innych drapieżnych ryb.

Ryby z rodziny ciernikowatych zasiedlają północną półkulę ziemi. Są słono i słodkowodnymi pływakami, u których samce są troskliwymi opiekunami narybku. Ciernikowate są blisko spokrewnione z igliczniami.

W akwarystyce słodkowodnej najpopularniejszymi gatunkami jest ciernik (trójigły) oraz cierniczek (dziewięcioigły), które wyróżniają się dość specyficznymi uwarunkowaniami rozpłodowymi. Należy je zaliczać także do nielicznych gatunków ryb krajowych, rozmnażających się w domowych warunkach. Wymagają dużo uwagi i nie są polecane początkującym akwarystom.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *