Czy w akwarium można hodować małże?

fot. flickr.com / aut. magro_kr

Temat hodowli małż w akwarium nie jest zbyt popularny wśród polskich akwarystów. O ile ze ślimakami nie na większego problemu i niekiedy stają nawet uciążliwymi mieszkańcami zbiornika (czyt. niepożądani mieszkańcy akwarium) , tak o tych pierwszych trudno znaleźć jakieś wyczerpujące informacje w literaturze lub Internecie. Zanim przystąpisz do lektury warto, abyś znał odpowiedź na podstawowe pytanie. Czy małże można w końcu trzymać w akwarium? Oczywiście, w artykule opowiadamy jak podejść do tego nieco na pozór trudnego zadania.

Budowa małży i warunki hodowlane

Małże chociaż także są mięczakami, swoją budową w żaden sposób nie przypominają ślimaków. Ich ciało jest zamknięte w dwuelementowej skorupie. Poruszają się po dnie za pomocą mięsistej nogi, przekopując przy tym piasek. Oczyszczają słodkowodne zbiorniki z zawiesin organicznych, które stanowią ich główne pożywienie. Do akwarium warto transportować małże, pochodzące z wód stojących lub wolno płynących. Zbiornik powinien mieć piaszczyste podłoże, przy grysie mogą mieć duży problem z poruszaniem się.

Martwe osobniki łatwo rozpoznać – wszystkie posiadają otwarte skorupy. Zanim umieścisz małże w akwarium, dobrze jeśli sprawdzić czy ich skorupka jest stabilna i nie „rozsuwa się” pod naciskiem palców.

Jaki gatunek wybrać?

W jeziorach spotkasz głównie dwa gatunki, tj. szczeżuja i skójka, z których druga posiada nieco bardziej wydłużoną skorupę. Są rozdzielnopłciowym gatunkiem, składającym jaja. Z egzotycznych osobników polecamy zainteresowanie się racicznicą, która prowadzi raczej osiadły tryb życia. Oczyszcza dno z odpadów organicznych.

Trudno jednoznacznie określić warunki wodne jakie powinno spełniać domowe akwarium. Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 20-25°C. Małża jest osobnikiem, która jest podatna na zakażenia i stanowi jedno z pierwszych żywicieli pasożytów w krajowych zbiornikach, dlatego przed umiejscowieniem jej we właściwym zbiorniku należy poddać ją kwarantannie i bacznie obserwować. Pasożyty małży mogą atakować rybki, co potwierdzają właściciele przydomowych oczek wodnych.

Powinieneś zainteresować się także:

Kategoria: Historia akwarystyki

Tagi:

Komentarze (3)

 1. Sera pisze:

  Nie zdawałem sobie sprawy, że w akwarium ktokolwiek próbował hodować polskie małże. Jestem pod wrażeniem, znakomity smaczek z historii polskiej akwarystyki słodkowodnej.

 2. frugile pisze:

  Chyba każdy próbował hodować małże (tzn. każdy kto nie siedzi cały czas przed kompem). Te nasze krajowe słabo znoszą wyższe temperatury jakie mamy w akwariach. Jak zdechną (nawet jedna) i zaczną gnić to katastrofa w akwarium murowana.

  W Polsce część rodzimych gatunków jest obecnie pod ochroną prawną!

 3. Takuya pisze:

  Także podjąłem się próby chowu malzy w akwarium. Są to dwie Szczeżuje pospolite. Żyją w akwarium wraz ze slimakami (błotniarkami), które także nie znoszą skażenia wody. Poza mięczakami nie ma w nim innych mieszkańców. Akwarium wraz z obsadą funkcjonuje na razie tydzień, zwierzęta najprawdopodobniej mają się dobrze. Temperatura waha się w przedziale 22-23 stopni Celsjusza. W lato (o ile przeżyją, a mam nadzieje, ze tak) będę musiał ochładzać wodę, ponieważ czytałem, że nie znoszą temperatur powyżej 26 stopni.

Zostaw swój komentarz