Akwarium od podstaw

Akwarium słodkowodne to nie tylko przyjemność z doglądania podwodnego świata ryb, ale i pewnie obowiązki, które trudno pominąć. W tym artykule przybliżamy naszym czytelnikom odpowiedź na pytanie – ile czasu zajmuje pielęgnacja akwarium?

Co ile czyścić akwarium?

Na czasochłonność pielęgnacji zbiornika akwariowego wpływa przynajmniej kilka podstawowych elementów, tj. wielkość zbiornika, skład gatunkowy ryb i ilość mieszkańców oraz sprzęt jakim dysponujemy. Nowoczesna technologia pozwala hodowcom co prawda na wyraźne skrócenie czasu spędzonego przy pielęgnacji akwarium, to i tak czynnik ludzki jest tutaj niezbędny. Kwestie finansowe pozwalają rozwiązać wiele problemów związanych z rutynowymi czynnościami do minimum, ale to w końcu możliwość samodzielnej ingerencji w podwodny świat akwarystyki słodkowodnej oraz nadawanie mu osobliwego charakteru leżą u podstaw pasji jakim jest domowa hodowla ryb akwariowych.

Mit: im mniejsze akwarium, tym mniej pracy wymaga od opiekuna. Reguła:  im większe akwarium, tym mniej wymaga pielęgnacji.

Akwarium wymaga 5 do 10 min. poświęcenia uwagi na:

  1. Karmienie naszych podopiecznych.
  2. Sprawdzenie temperatury wody oraz poprawności funkcjonowania filtra i grzałki.
  3. Włączanie i wyłączanie oświetlenia (opcjonalnie), jeśli nie korzystamy z przełącznika czasowego.

Akwarium wymaga 2 do 6 * godz. miesięcznie na:

  1. Tygodniową lub dwutygodniową podmianę wody.
  2. Odmulanie dna i/lub inne, mechaniczne oczyszczanie podłoża.
  3. Pielęgnację roślin, tj. usuwanie zgniłych liści i korzeni roślin lub ich przycinanie.
  4. Czyszczenie filtra w zależności od potrzeb – w przypadku wydajnych filtrów zewnętrznych, czyszczenie nie częściej niż raz na miesiąc / dwa miesiące.
  5. Usuwanie glonów.
  6. Oczyszczanie ścianek akwarium i świetlówek z wapnia.

* w zależności od wcześniej wspomnianych czynników

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Komentarz

  1. Całkiem przyjemne zestawienia. Dobrze, że rozwiewacie wątpliwości początkujących akwarystów, którzy obawiają się, że akwarium generuje mnóstwo pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *