Glonojad – zbrojnik niebieski

Zbronik niebieski to słodkowodna rybka akwariowa, która należy do jednego z najpopularniejszych gatunków jakie znajdziemy w polskich akwariach.

Zbrojnik niebieski – wymagania

Chętnie wybierany przez początkujących hodowców stał się mitologicznym wyżeraczem glonów z akwarium. W artykule znajdziesz odpowiedź na najpopularniejsze pytania zadawane przez krajowych akwarystów. Dowiesz się m.in. czy i jakie glony zjada zbrojnik niebieski.

Zbrojnik niebieski a glony

O glonach można mówić wiele. Do ich przerostu (ich obecność w marginalnych ilościach jest normalną koleją rzeczy) dochodzi zazwyczaj podczas przerybienia zbiornika akwariowego, rozkładających się odchodów, niewłaściwego oświetlenia, przekarmiania zwierząt oraz wielu innych czynników.

Wszystkie mają jednak coś wspólnego – są wynikiem błędu akwarysty i jeśli borykasz się z wysypem okrzemek, sinic czy zielenic, winę prawdopodobnie powinieneś przypisać właśnie sobie. Nie zniechęcamy Cię, po prostu powinieneś uświadomić sobie co jest przyczyną problemów z rozwojem tych szkodników w Twoim akwarium.

Pytanie jest następujące – czy kupno zbrojnika niebieskiego wyleczy Twój baniaczek z glonów? Nie. Dlaczego?

  1. żaden mieszkaniec akwarium nie jest skutecznym sposobem na pozbycie się glonów. Doraźnie możesz traktować młode kosiarki, otoski, ale ryby akwariowe nie pomogą Ci z podstawowym problemem – przyczyną ich powstawania. Zastanów się gdzie może być problem Twojego zbiornika. Opisz swoją obsadę na jednym z branżowych forów akwarystycznych, scharakteryzuj glony i poczekaj na odpowiedź.
  2. dorosły zbrojnik niebieski nie zjada właściwie glonów. Przydomek „glonojada” zyskał wiele lat temu i chociaż możemy przypuszczać, że był jedną z pierwszych sprowadzonych do Europy ryb dennych o charakterystycznym układzie pyska, ten podskubuje glony tylko w młodym wieku. Nigdy natomiast zielenice, krasnorosty, brunatnice nie stanowiły podstawy jego diety. Dojrzałe osobniki żywią się właściwie przede wszystkim suchym pokarmem i drobnymi roślinkami, który znajdą na dnie.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *