Temat hodowli małż w akwarium nie jest zbyt popularny wśród polskich akwarystów. O ile ze ślimakami nie na większego problemu i niekiedy stają nawet uciążliwymi mieszkańcami zbiornika , tak o tych pierwszych trudno znaleźć jakieś wyczerpujące informacje w literaturze lub Internecie.
Małże akwariowe
Zanim przystąpisz do lektury warto, abyś znał odpowiedź na podstawowe pytanie. Czy małże można w końcu trzymać w akwarium? Oczywiście, w artykule opowiadamy jak podejść do tego nieco na pozór trudnego zadania.
Małże do akwarium słodkowodnego
Małże chociaż także są mięczakami, swoją budową w żaden sposób nie przypominają ślimaków. Ich ciało jest zamknięte w dwuelementowej skorupie. Poruszają się po dnie za pomocą mięsistej nogi, przekopując przy tym piasek. Oczyszczają słodkowodne zbiorniki z zawiesin organicznych, które stanowią ich główne pożywienie. Do akwarium warto transportować małże, pochodzące z wód stojących lub wolno płynących. Zbiornik powinien mieć piaszczyste podłoże, przy grysie mogą mieć duży problem z poruszaniem się.
Martwe osobniki łatwo rozpoznać – wszystkie posiadają otwarte skorupy. Zanim umieścisz małże w akwarium, dobrze jeśli sprawdzić czy ich skorupka jest stabilna i nie „rozsuwa się” pod naciskiem palców.
Jaki gatunek małży wybrać?
W jeziorach spotkasz głównie dwa gatunki, tj. szczeżuja i skójka, z których druga posiada nieco bardziej wydłużoną skorupę. Są rozdzielnopłciowym gatunkiem, składającym jaja. Z egzotycznych osobników polecamy zainteresowanie się racicznicą, która prowadzi raczej osiadły tryb życia. Oczyszcza dno z odpadów organicznych.
Trudno jednoznacznie określić warunki wodne jakie powinno spełniać domowe akwarium. Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 20-25°C. Małża jest osobnikiem, która jest podatna na zakażenia i stanowi jedno z pierwszych żywicieli pasożytów w krajowych zbiornikach, dlatego przed umiejscowieniem jej we właściwym zbiorniku należy poddać ją kwarantannie i bacznie obserwować. Pasożyty małży mogą atakować rybki, co potwierdzają właściciele przydomowych oczek wodnych.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.