Mech jawajski (Vesicularia dubyana) należy do grupy najchętniej hodowanych mchów w akwariach słodkowodnych. Należy podkreślić, że wszystkie gatunki sprawiają trudności przy pielęgnacji w zbiornikach, które charakteryzują się słabym ruchem wody i są nieodpowiednio filtrowane.
Mech jawajski – wymagania
Vesicularia dubyana jest pięknym, jasnozielonym (w akwariach słabo oświetlonych odpowiednio ciemniejszy) mchem, który żyje emersyjnie w wodach Filipin i całego Archipelagu Sudańskiego. Znakomicie sprawdza się jako tło do akwariów, tj. zawieszony na siatce, ale robi niesamowite wrażenie także w pozostałych planach zbiornika. Część akwarystów wykorzystuje go jako formę wyściółki podłoża.
Ze względu na budowę mchu, łatwo osadzić go na korzeniach, kamieniach i innych elementach ozdobnych w akwarium. Jego pnącza są na tyle mocne, że nawet silny przepływ wody w akwarium nie jest w stanie oderwać go wybranego od elementu. Rozpiętością sięga nawet do 20-25cm.
Mech jawajski – jak sadzić?
Podstawowym powodem, dla którego warto zainteresować się mchem jawajskim jest jego wygląd. Na rynku znajduje się wiele różnych gatunków, ale ten jest dość łatwy w hodowli, tani i popularny (bez problemu kupisz go w sklepie akwarystycznym lub np. na Allegro). Bardzo dobrze sprawdza się w akwariach tarliskowych, pełniąc funkcję schronienia dla narybku.
Nie jest polecany do akwariów, które mają problem z glonami. Tych nie da się mechanicznie usunąć z mchu, co zmusza niejako do dbania o odpowiednie warunki wodne i czystość zbiornika.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.