Akwarystyka słodkowodna wyróżnia wiele gatunków roślin hodowlanych. Jeszcze na początku lat 70. mówiono o 200, zaliczanych do ok. 40 różnych rodzin. Dzisiaj trudno trafić na jakąkolwiek kompletną statystykę, ale jesteśmy prawie pewni, że liczby te można pomnożyć przez dwa.
Najpopularniejsze rośliny akwariowe
Rośliny to doskonały sposób na zapewnienie mieszkańcom akwarium schronienia, chociaż u podstaw ich hodowli leżą stabilne warunki biologiczne całego zbiornika. Naturalna flora dostarcza rybkom tlen (ciekawostka – roślinki o pierzastych, drobnych liściach wytwarzają dużo więcej tlenu niż ich wielkolistni koledzy), pobiera dwutlenek węgla, asymiluje wiele niechcianych w nadwyżkach, ujemnych produktów przemiany materii m.in azotany, a niekiedy wydziela także substancje toksyczne dla glonów. Rośliny odgrywają także niepodważalną rolę podczas tarła i rozmnażania właściwie wszystkich gatunków ryb. Gwarantują także pożywienie dla wielu roślinożerców, a w tym chociażby dla mieczyka zielonego, molinezji czy zmienniaka plamistego.
Podział roślinek akwariowych
Podział słodkowodnych roślin akwariowych niezależnie od kontynentu i systematyki:
- Rośliny pływające – bardzo dobre uzupełnienie obsady roślinnej w akwarium, a niekiedy wręcz wymagane w hodowli niektórych gatunków ryb. Utrzymują się na powierzchni wody ze względu na dość duże przestrzenie międzykomórkowe. Z reguły unoszą się na wodzie lub pływają tuż pod powierzchnią. W zbiornikach krytych mogą sprawiać problemy w hodowli ze względu na opadające na ich powierzchnie krople wody, które z czasem niszczą blaszkę liści.
Należą do nich m.in. pistia rozetkowa, wgłębka wodna, salwinia pływająca (uwaga, gatunek chroniony!), rzęsa wodna i paprotnica szerokolistna.
- Rośliny błotne – w naturalnych warunkach rosną w płytkich, wolno stojących zbiornikach; głównie w strefach przybrzeżnych. Rośliny błotne są przystosowane do życia podwodnego, ale posiadają także wykształcone elementy do „wyglądania” ponad powierzchnię wody. Nadają się właściwie do wszystkich zbiorników akwariowych, chociaż najlepiej prezentują się w akwariach dużych o niskim profilu.
Należą do nich m.in. Limnofila bezszypułkowa, rogatek sztywny, strzałka wodna, czy chociażby bakopa monnieri oraz dzika forma sagittarii subulaty.
- Rośliny denne – najpopularniejsza grupa roślin akwariowych. Gatunki z dobrze wykształconymi korzeniami dennymi. Roślinki denne sięgają najczęściej powierzchni lustra wody; liście pływają swobodnie na powierzchni, ale nie jest to regułą.
Należą do nich m.in. nurzaniec spiralny, kabomba karolińska, rotala okrągłolistna oraz przesiąkra okółkowa i wiele innych.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.