Gupik – hodowla

Do domowych akwariów coraz częściej trafiają skalary, molinezje ostrouste, zbrojniki niebieskie oraz mieczyki zielone. Gupik chociaż uchodzi za najpopularniejszą rybkę wśród początkujących hobbystów, to coraz rzadziej znaleźć go można w zbiornikach doświadczonych akwarystów.

Jakie ryby mogą żyć z gupikami?

Należący do piękniczkowatych gatunek jest doskonałą alternatywą dla biotopów mieszanych, o czym świadczy jego charakter i miejsce pochodzenia.

Z łac. Poecilia reticulata to ryba, która występowała pierwotnie w wodach Ameryki Południowej, ale skutecznie zaaklimatyzowała się właściwie w każdym zakątku świata. Gupika spotkać można w Australii, na wyspach oceanicznych, a także w krajach azjatyckich oraz Afryce i części Europy. Spotkać ją można w różnorodnych zbiornikach wodnych, a w tym min. w rowach, stawach, jeziorach, kanałach, a także górskich strumieniach, ujściach rzek i wodach słonawych. Gupik jest odporny na dość szeroki zakres poziomu zasolenia i jest tolerancyjny wobec temperatury. Odmiany hodowlane wymagają na ogół stabilnego środowiska, chociaż nie mają wygórowanych wymagań wobec akwarysty. Zamieszkujące najczęściej górne części zbiorników, żywią się wrotkami i pierwotniakami, a także mniejszymi owadami i częściowo także glonami.

Wygląd i rozmiary

Gupiki to rybki akwariowe, które dorastają do ok. 5 cm długości, przy czym samice są nieco większe od swoich partnerów. Samców wyróżniają m.in. kolorowe, jaskrawe ubarwienie oraz wydłużenie płetw. Na całym ciele mają często nieregularnie porozrzucane barwne plamy. Dla samic charakterystyczna jest zaokrąglona płetwa ogonowa, oliwkowy lub szarawy kolor ciała oraz wyraźnie zaznaczona linia brzuszna.

Wymagania i hodowla gupika

Polscy akwaryści cenią sobie gupika za swoje usposobienie oraz stosunkowo niskie wymagania hodowlane. Dla rybek do komfortowego życia niezbędne jest już niewielkie akwarium, bo o pojemności ok. 30 – 40 litrów, w których można pielęgnować samca i dwie, trzy partnerki. Zbiornik powinien być dość dobrze obsadzony różnorodną roślinnością, chociaż z wydzielonymi miejscami do swobodnego pływania w drugim i trzecim planie baniaczka.

Temperaturę wody należy utrzymywać na poziomie 23-26°C, chociaż ten parametr może być zmienny, ze względu na różne odmiany hodowlane (warto zaznaczyć, że gupik w swojej naturalnej odmianie w akwarystyce słodkowodnej jest już właściwie niespotykany). Sama woda opcjonalnie może mieć niewielki dodatek soli, ale nie jest to konieczne.

Czym karmić gupiki?

Gupikowi można podawać właściwie każdy pokarm dostępny na rynku. Należy przy tym zaznaczyć, że dieta tej rybki akwariowej musi być możliwie zróżnicowana, ponieważ w przypadku podawania tego samego pokarmu przez dłuższy czas, może dochodzić do poważnych i na ogół nieuleczalnych chorób wewnętrznych. Gupik chętnie zjada żywe larwy komarów, a także mniejszy narybek i dafnie. Dobrze radzi sobie także z pokarmami suszonymi i mrożonymi, a w solnym czasie podskubuje glony.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

3 Komentarze

  1. Gupiki to jedne z niewielu rybek akwariowych, które doskonale można hodować w każdych warunkach. Przypominam sobie, że ich wybór na początku mojej ścieżki z akwarystyką słodkowodną był całkowitym przypadkiem. Uwielbiam ich towarzystwo w akwariach mieszanych – wnoszą życie i nie pozwalają nudzić się innym gatunkom.

  2. Właśćiwie to dopiero co zaczynam,więc mam pytanie to bardziej rozeznanych w tym temacie osób. A mianowicie:
    Od jakich rybek zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *