Wielkopłetw wspaniały

Wielkopłetw wspaniały jest zaraz obok karasia złotego jedną z najstarszych ryb akwariowych sprowadzonych do Europy. Historia akwarystyki słodkowodnej podaje, że trafił po raz pierwszy do Francji w roku 1869.

Wielkopłetw wspaniały, z jakimi rybami

Zwana także „rybą aryjską” należy do rodziny łaźcowatych i na początku XX wieku była prawdopodobnie najczęstszym mieszkańcem słodkowodnych akwariów.

W środowisku naturalnym zamieszkuje wolno stojące i bagniste wody południowych Chin i Tajwanu. Bywa, że zamieszkuje także zalane pola ryżowe.

Wygląd i hodowla wielkopłetwa wspaniałego

Wielkopłetw wspaniały dorasta średnio do 8-9 cm długości. Posiada bocznie spłaszczone ciało i ostro zakończone płetwy. Samiec posiada nieco bardziej nasycone kolory ciała i ma dłuższe płetwy od swojej partnerki. Przez wielu polskich akwarystów jest uważana za jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych.

Wielkopłetw należy do gatunków drapieżnych i agresywnych, dlatego w akwarium nie powinny znajdować się dwa samce. Nie jest także specjalnie towarzyskim mieszkańcem w stosunku do innych rybek; wykazuje agresję do właściwie wszystkich innych gatunków – potrafi zabić nawet kilkukrotnie większe od siebie osobniki, w tym chociażby skalara. Poza tym nie wymaga specjalnych warunków hodowlanych, wytrzymuje dość duże wahania temperatury i jest odporny na inne warunki środowiskowe. Dobrze czuje się w wodzie o temperaturze 25-26 °C. Jest rybą właściwie wszystkożerną.

Do swobodnego życia wymaga dużego akwarium, gęsto obsadzonego roślinami.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.