Pijawki w akwarium

Zastanawiałeś się kiedyś nad trzymaniem pijawek w akwarium? Prawdopodobnie nie. Musisz wiedzieć, że na kartach historii akwarystyki słodkowodnej zapisał się mały fragment hodowli tych krajowych bezkręgowców.

Czym karmić pijawki?

Mało tego – ich pielęgnacja nie ma nic wspólnego z masową reprodukcją przez wyspecjalizowane do tego przedsiębiorstwa.

Pamiętaj jednak, że hodowli pijawek nie możesz łączyć z akwariami dla ryb. Naprawdę chcesz spróbować swoich sił? Musisz wydzielić sobie do tego osobny zbiornik. Co zatem powinieneś wiedzieć?

Pijawki w domowym akwarium

Pijawki znajdziesz we właściwie każdym wolnostojącym zbiorniku wodnym w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Część z nich składa swoje jaja w kokonach na stałym lądzie, dlatego ich hodowla powinna odbywać się przede wszystkim w akwaterrariach. Jako, że są zwierzętami obupłciowymi, do zapłodnienia może dojść podczas kopulacji dwóch przypadkowych osobników, ale możliwe jest także samozapłodnienie pijawki.

Najpopularniejsze odmiany i hodowla

  • Pijawka lekarska (Hirudo medicinalis) – ten wodno-lądowy gatunek nie sprawia większych problemów przy hodowli. Osobniki osiągają zazwyczaj od 10 do 15cm długości i są doskonałymi pływakami. Wzdłuż ich ciała ciągną się pomarańczowe pasy. W młodym wieku żywią się krwią gadów (kręgowce zimnokrwiste), później wyłącznie zwierząt stałocieplnych (kręgowce ciepłokrwiste). Problematyczna w hodowli ze względu na wymagania żywieniowe.
  • Pijawka końska (Haemopis sanguisuga) – od narodzin odżywia się krwią zwierząt bezkręgowych (tj. do życia wykorzysta dowolny, odpowiednio duży gatunek ślimaka krajowego lub egzotycznego). Ciało koloru brunatnego, bez wyraźnych zmian. Jest nieco mniejsza od swojej siostry i osiąga najczęściej 8-10 cm długości.
Hodowla obu gatunków nie sprawia specjalnych problemów. Warto podkreślić, że pijawki mogą być trzymane przez wiele miesięcy bez podawania im pokarmu. Temperatura wody w akwarium powinna być dostosowana do naturalnego środowiska pierścienic, chociaż te wytrzymują jej szeroki zakres. Pijawka nie stanowi wyzwania dla akwarysty, jeśli chodzi o jakość i stabilność środowiska wodnego.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *