Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) jest tanią i jedną z najłatwiej dostępnych roślin akwariowych, która doskonale nadaje się właściwie do wszystkich biotopów. W naturalnym środowisku występuje dzisiaj już na całym świecie, znajdziemy go także w Polskich stawach, jeziorach i innych zbiornikach wolno stojących.
Rogatek sztywny – sadzenie
Często uważany za chwasta w przydomowych oczkach wodnych; rozwija się bardzo szybko, odcinając dostęp dostęp do światła innym roślinkom. Kupisz go właściwie w każdym sklepie akwarystycznym, doskonale znosi nawet kilkudniowy transport, dlatego bez obaw możesz nabyć go drogą wysyłkową.
Warunki hodowlane i wymagania rogatka sztywnego
Rogatek jest niezwykle trwałą i mało wymagającą rośliną. Dobrze znosi duże wahania temperatury i nie stawia specjalnych wymagań hodowlanych, jest dobrą rośliną na start akwarium. Przy odpowiednio silnym oświetleniu akwarium rośnie błyskawicznie, dlatego należy go regularnie przycinać, aby nie zdominował innych gatunków.
Jest doskonałym schronieniem dla narybku, chętnie przesiadują na nim także krewetki. Wytwarza substancje toksyczne dla wielu glonów, chociaż jeśli jest go mało w akwarium, a doskwierają Ci zielenice, sinice czy okrzemki – będzie miał problem z rozwojem. Szybko chwyta w swoje gałązki zanieczyszczenia i chętnie obrastają go wcześniej wspomniane glony. Ze względu na swoją delikatną budowę nie da się go fizycznie oczyścić podczas ataku zielonych szkodników. Skutecznie obniża poziom NO3, NO2 i pochłania duże ilości amoniaku.
W dobrze doświetlonych zbiornikach przybiera kolor jasnozielony, aż do prawie białego. W twardej wodzie bywa, że wybarwia swoje końcówki na czerwono, z czasem przechodzi zwyczajowo do barwy zielonej.
Umiejscowienie rogatka w akwarium
Może tworzyć środkowy oraz trzeci plan; należy pamiętać o jego regularnym przycinaniu. Potrafi odcinać dostęp do światła innym roślinkom, ale także samemu sobie, czego efektem mogą być opadające liście w dolnych partiach rogatka. Może być przywiązywany do kamieni, korzeni za pomocą żyłki, przygnieciony np. kamieniem (liście nie gniją w podłożu – usychają ) lub pozostawiony do swobodnego pływania przy powierzchni zbiornika.
Rozmnażanie rogatka sztywnego
Rogatek to roślina rozmnażająca się głównie wegetatywnie. Każdy fragment rośliny może posłużyć za nową jednostkę.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.