Wielkopłetw wspaniały

Wielkopłetw wspaniały jest zaraz obok karasia złotego jedną z najstarszych ryb akwariowych sprowadzonych do Europy. Historia akwarystyki słodkowodnej podaje, że trafił po raz pierwszy do Francji w roku 1869.

Wielkopłetw wspaniały, z jakimi rybami

Zwana także „rybą aryjską” należy do rodziny łaźcowatych i na początku XX wieku była prawdopodobnie najczęstszym mieszkańcem słodkowodnych akwariów.

W środowisku naturalnym zamieszkuje wolno stojące i bagniste wody południowych Chin i Tajwanu. Bywa, że zamieszkuje także zalane pola ryżowe.

Wygląd i hodowla wielkopłetwa wspaniałego

Wielkopłetw wspaniały dorasta średnio do 8-9 cm długości. Posiada bocznie spłaszczone ciało i ostro zakończone płetwy. Samiec posiada nieco bardziej nasycone kolory ciała i ma dłuższe płetwy od swojej partnerki. Przez wielu polskich akwarystów jest uważana za jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych.

Wielkopłetw należy do gatunków drapieżnych i agresywnych, dlatego w akwarium nie powinny znajdować się dwa samce. Nie jest także specjalnie towarzyskim mieszkańcem w stosunku do innych rybek; wykazuje agresję do właściwie wszystkich innych gatunków – potrafi zabić nawet kilkukrotnie większe od siebie osobniki, w tym chociażby skalara. Poza tym nie wymaga specjalnych warunków hodowlanych, wytrzymuje dość duże wahania temperatury i jest odporny na inne warunki środowiskowe. Dobrze czuje się w wodzie o temperaturze 25-26 °C. Jest rybą właściwie wszystkożerną.

Do swobodnego życia wymaga dużego akwarium, gęsto obsadzonego roślinami.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

10 Komentarzy

  1. Jestem zagorzałym miłośnikiem hodowli wielkopłetwa. W swoim życiu miałem już wiele odmian i uważam, że przy odpowiednich warunkach są jednymi z najbardziej wdzięcznych rybek akwariowych z jakimi miałem do czynienia w ogóle.

    1. Witam mam samca i samice w 240l i ryby na dnie (Piskorek Myersa x9) chce wielkopłetwa rozmnożyć w ogólnym tylko nie wiem czy kupić jeszcze samice.
      Jak masz doświadczenie to proszę napisz. I co mogę wpuścić co im nie przeszkodzi bo pusto trochę:)
      Dzięki

    2. witam mógłbyś mi powidzieć jakie warunki mają ryby wielkopłetw

  2. Nie jest szczerze mówiąc rybką jakąś trudną do rozmnożenia; rozmnażają się podobnie jak inne guramiowate.

    Całe życie trzymałem wielkopłetwa w akwariach jednogatunkowych, więc nie mogę się tutaj specjalnie popisać.

  3. Według mnie powinieneś osobno je rozmnażać ponieważ są jeszcze bardziej agresywne w okresie godowym gdy samica złoży ikre to wpuść ją do akwarium ogółnego

  4. Witam ponownie, wielkopłetw zbudował piękne gniazdo w ogólnym, pokazał wspaniałe tarło (super widok), a ja teraz mam pytanie.
    Jak i czy w ogóle przenieś gniazdo do 40l. Obsada bez zmian.

  5. Wielkopłetwy wspaniałe to doskonałe rybki akwariowe, chociaż z pewnością nie dla amatorów. Wymagają sporej wprawy i doświadczenia w hodowli.

  6. witam mam zamiar kupić wielkopłewtwa tylko niewiem ile samców a ile samic myslałem 3 samce i 3samice

    1. jeden samiec= dwie, a nawet trzy samice, przy równej ilości samców i samic w akwarium będą walki o dominacię. Można trzymac większą ilość samić ale zależy to od wielkości zbiornika i większej ilości samic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *