Gurami mozaikowy to popularna słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w 1933r. Pochodzi z Półwyspu Malajskiego oraz Wielkich Wysp Sundajskich. Zasięgiem naturalnym sięgała także Tajlandii.
Gurami mozaikowe – jak rozpoznać płeć?
Osiąga długość 11-12 cm. Samiec gurami mozaikowego odróżnia się przede wszystkim bardziej kontrastowym ubarwieniem ciała (szczególnie w czasie rozpłodu). Partner ma zazwyczaj także większą i bardziej rozłożystą płetwę grzbietową od samicy.
W akwarystyce słodkowodnej wyróżniamy wiele odmian kolorystycznych tego gatunku. Rybkę najczęściej można spotkać w kolorze srebrzysto-niebieskim lub perłowym. Wzdłuż ciała przebiega charakterystyczna, czarna pręga, a całe ciało pokryte jest cętkami.
Warunki hodowlane i stosunek do innych mieszkańców akwarium
Gurami mozaikowy wymaga stosunkowo dużego zbiornika. Absolutnym minimum jest akwarium 60-70 litrowy. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinkami, tutaj przede wszystkim pływającymi (np. pistia rozetkowa). Jest spokojną, towarzyską, ale płochliwą rybką. Wymaga stałej temperatury w okolicach 25-30°C oraz wody o pH bliskim 7.
Jest rybką właściwie wszystkożerną. Chętnie żywi się suchym, mrożonym i żywym pokarmem.
Rozmnażanie gurami mozaikowego
Zbiornik rozpłodowy powinien mieć podwyższoną temperaturę do 30-33°C. Samiec na powierzchni wody buduje gniazdo (podobnie jak bojownik syjamski), do którego partnerka składa średnio 300-500 jaj. Po dobie wylęgają się z nich larwy, nad którymi opiekę sprawuje samiec. Po tym jak narybek wyjdzie z gniazda i zacznie swobodnie pływać, młode należy odseparować od dorosłych osobników (w tym także ojca). Narybek można karmić planktonem, drobno startym pokarmem suchym lub wymoczkami. Woda w zbiorniku powinna być dobrze napowietrzana.
Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.