Ryby kąsaczowate

Kąsaczowate to rodzina ryb, licząca sobie ponad osiemset gatunków rybek słodkowodnych, które budową swojego ciała są nieco zbliżone do rodzimego karpia.

Ryby akwariowe kąsaczowate

Są na ogół małych lub średnich rozmiarów rybkami o ciekawym ubarwieniu. Trudno jednoznacznie ustalić płeć dorosłych osobników, co przy dopiero rozwoju staje się właściwie niemożliwe. Posiadają charakterystyczną budowę – ciało bocznie spłaszczone, a właściwie u wszystkich gatunków występuje charakterystyczna płetwa tłuszczowa, znajdująca się między płetwą ogonową i grzbietową.

Usposobienie i warunki hodowlane ryb kąsaczowatych

Przeważnie ryby o spokojnym usposobieniu, towarzyskie, zgodnie żyjące z pozostałymi mieszkańcami akwarium, chociaż znajdziemy między nimi takie drapieżniki, w tym południowoamerykańskie piranie.

W  środowisku naturalnym zamieszkują przede wszystkim w górnych i środkowych częściach zbiorników słodkowodnych, właściwie we wszystkich biotopach, tj. jeziorach jak i wodach szybko płynących. Ryby kąsaczowate  przeważnie żyją w wodach o dużej przejrzystości i odpowiednio silnym nasłonecznieniu. W naturalnym środowisku występuję przede wszystkim w Ameryce Południowej, Środkowej oraz w Ameryce Północnej i Afryce.

W domowych zbiornikach akwariowych nie sprawiają kłopotów. Są łatwe w hodowli, chociaż część gatunków jest bardzo płochliwa. Kąsaczowate są doskonałymi pływakami, dlatego wymagają dużych akwariów z wolną tonią w górnej i środkowej części. Wszystkie rybki z rodziny kąsaczowatych są jajorodne; ikra składana jest na elementach otoczenia, a przede wszystkim na roślinach

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *