Sumiki pancerne

Sumiki pancerne jest dość skromną rodziną słodkowodnych ryb akwariowych. Nazwa rodziny wzięła się od gatunków, które budową ciała przypominają nieco sumy, a część ich ciała jest przykryte płytkami kostnymi.

Sumiki pancerne to zbiorcza nazwa trzech rodzin rybek, tj. kiryskowate, kirysowate oraz zbrojnikowate.

Na większość gatunków składają się osobniki o małych lub przeciętnych rozmiarach, których wspólną cechą charakterystyczną jest uniesiona z lekka, promienista płetwa grzbietowa i zaraz za nią tłuszczowa (podobnie jak u kąsaczowatych).

Pochodzenie i warunki hodowlane sumików pancernych

Ryby te zasiedlają przede wszystkim wolno płynące lub stojące wody Ameryki Południowej. Zazwyczaj trzymają się w niewielkich grupach i można je określić jako rybki stadne, chociaż dobrze radzą sobie w akwarium także w pojedynkę. Są właściwie wszystkożerne, aktywne nocą, ukrywające się za dnia.

Hodowla nie sprawia problemów. Nie stawiają wygórowanych wymagań co do temperatury wody w akwarium, ani jego napowietrzania, chociaż do prawidłowego rozwoju wymagają dużych zbiorników. Sumiki pancerne mogą być trzymane z innymi mieszkańcami, są z natury spokojne i nie dokuczają innym rybkom. Rozmnażanie jest dość trudne do osiągnięcia w sztucznych warunkach. Młodym narybkiem opiekuje się samiec, który może być w tym okresie agresywny także dla swojej partnerki, pływającej zbyt blisko gniazda.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *