Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty to słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych. Zwana często także „platką” jest silnie spokrewniona z mieczykiem zielonym. Sprowadzona do Europy w roku 1907; na rynku akwarystycznym w swojej pierwotnej, naturalnej postaci właściwie już nie występuje. Wyróżniamy kilka odmian zmienniaka plamistego, w tym chociażby widoczną na zdjęciu pomarańczową, ale także czarną, czerwoną, niebieską i wiele innych.

Zmienniak plamisty z jakimi rybami?

W środowisku naturalnym zasiedla gęsto zarośnięte, wolno płynące i stojące wody Ameryki Środkowej.

Platki są rybkami, które nie stanowią problemów w domowej hodowli. Samiec dorasta średnio do 3,5 – 4 cm długości, samica jest o średnio 1,5 do 2 cm dłuższa. Łatwo odróżnić płeć; partner jest zazwyczaj nieco smuklejszy i nie mają tak uwypuklonego brzucha jak samice.

Wszystkie zmienniaki plamiste są dobrymi towarzyszami innych mieszkańców akwarium. Mogą być czasami agresywne w stosunku do samców tego samego gatunku, ale to cecha charakterystyczna właściwie wszystkich piękniczkowatych. Podobnie jak wcześniej wspomniany mieczyk zielony, tak i platki do życia potrzebują zbiorników o stosunkowo dużej pojemności. W akwariach o pojemności 20-40 litrów nie czują się swobodnie i że dochodzić do karłowacenia wybranych osobników.

Rybki dobrze czują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością; preferują temperaturę w okolicach 25-26 °C. Są właściwie wszystkożerne – od pokarmu suchego, po żywy i mrożony. Bywa, że podskubuje także drobniejsze glony.

Rozmnażanie zmienniaka plamistego

Rozmnażanie platki nie sprawia większego problemu; zmienniak plamisty jest rybą żyworodną. Samica rodzi od 50 do 100 młodych po kilkutygodniowej ciąży. Dorosłe rybki nie opiekują się młodymi, dlatego muszą zostać od nich odseparowani, aby uniknąć kanibalizmu. Młode można karmić drobno pokruszonym pokarmem suchym.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *