Glony w akwarium – jak się pozbyć?

Glony w akwarium to prawdopodobnie jeden z największych problemów z jakim przychodzi borykać się akwarystom na całym świecie.

Co zrobić żeby w akwarium nie było glonów?

Obok nich znajdziesz także innych nieproszonych gości, którzy skutecznie będą przeszkadzali w pielęgnacji Twojego zbiornika akwariowego. Do nich możemy zaliczyć z całą pewnością stułbie, robaki, wymoczki, pierścienice, larwy owadów (w przypadku pobierania krajowych roślin z naturalnego środowiska, czyt. krajowe rośliny w akwarium), ale także mięczaki takie jak ślimaki i w ekstremalnych wypadkach także małże.

Wszystkie szkodniki trafiają do Twojego akwarium najczęściej wraz z roślinami lub pokarmem odławianym z naszych polskich jezior (tutaj chociażby larwy komara).

Stułbie w akwarium – jak z nimi walczyć?

Stułbie są niewielkich rozmiarów jamochłonami, których walory estetyczne są sprawą indywidualną. Zaliczane do szkodników ze względu na problematyczne usuwanie nie tworzą jednak zagrożenia dla mieszkańców. Nie atakują nawet młodych krewetek, nie mówiąc o narybku czy dorosłych osobnikach. Wielkości kilku milimetrów pływają swobodnie po zbiorniku lub zaczepiają się o rośliny i elementy ozdobne dumnie stoją w poszukiwaniu drobnego planktonu / pokarmu. Usuwanie mechaniczne jest problematyczne i właściwie niewykonalne. Dobrze jednak sprawi się mała ekipa sprzątająca złożona np. z brzanek sumatrzańskich, gurami, welonów lub wielkopłetwa wspaniałego.

Robaki i drapieżne owady 

Ten akapit dotyczy już raczej historii akwarystyki słodkowodnej, ponieważ dzisiaj niewielu akwarystów jest zainteresowanych zdobywaniem pokarmu dla swoich podopiecznych w naturalnym środowisku. Dzisiaj zaciągnięcie do akwarium pijawek, owadów (np. chrząszcze i pluskwiaki) i larw prowadzących drapieżny styl życia należą do rzadkości i nie sądzimy, aby ktokolwiek miał z podobnymi szkodnikami problemy w domowym zbiorniku.

Pasjonatka i ekspertka w dziedzinie akwarystyki słodkowodnej, dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą, by pomóc innym tworzyć zdrowe i piękne podwodne światy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *